Zobrazuji 5 výsledků
bonbony v nesladkáři nenajdete, jedná se o nesladký adventní kalendář a celoroční odpočítávadlo bez sladkostí

Proč mi říkají Nesladkář?

Hledání správného názvu

Dlouho jsem si nad názvem adventního kalendáře bez sladkostí lámala hlavu. Chtěla jsem něco milého, krátkého, trefného a bez slova Vánoce, Advent a kalendář. 

Nejdříve jsem zkoušela hledat inspiraci na facebookových skupinách a vyšly z toho návrhy jako:

  • Adventní hračkář
  • Adventní kalendhráč
  • Adventní Hračička
  • Hrací den na každý adventní den
  • Adventní úkolníček
  • Adventníček
  • Adventní hrátkostroj
  • Hravý Advent
  • Adventní hraní; – zkraťte si čekání na Ježíška!
  • Kouzelná farma 
  • Vánoční AdventUry
  • Uloupnisi.cz/ Uloupni si: Adventni kalendar s ukoly pro deti (zvedave deti)
  • Pro Ježíška…Cesta za Ježíškem…
  • Kalendhráč
  • Adventní dobrodružství
  • Hradvent
  • Adventní Hralendář
  • Adventus
  • Hravý adventář
  • Adventní hra
  • Předvánoční herní kalendář

Tyto varianty mě příliš neoslovily. Byly neoriginální, víceslovné a jak se říká nemastné, neslané.

Proto jsem oslovila copywriterky a ty mi navrhly tyto názvy:

  • KaVáno – kalendář Vánoční
  • Těšínek
  • Rodičohraní s dětmi
  • Farmohraní
  • Hrej si a uč se
  • Zvíře v okně
  • Hrací okénko
  • Tajnota
  • Dobrodar
  • Farmorelo
  • Nesladkář

Ten poslední byl jediný, který splňoval moje kritéria. Originální, chytlavý a trefný.

A navíc, odvozený od slova nesladký, nesladká. No není to ideální?

Potom jsem si trochu hrála s myšlenkou – Nesladkáč [neslatkáč] nebo Nesladkář [neslatkář]

Ale nakonec jsem se rozhodla pro Nesladkář.

Je to sloučenina slov nesladký a kalendář, takový novotvar. Snad jsem vybrala dobře. Jak se líbí vám?

Kreslený obrázek z Nesladkáře farma ovce, krávy, psa, králíka a slepice. Obrázek ke článku, proč farma?

Proč farma?

Proč je tématem Nesladkáře farma?

I vás zajímá, proč je tématem farma a ne Vánoce?

O Adventu a vánocích si děti povídají ve školce i škole, zpívají se koledy, kolem nás je záplava vánočních ozdob a světýlek.

Mám vánoční čas moc ráda, ale stejně tak mám ráda rozšiřování obzorů a dozvídání se nových věcí. Zároveň mám v oblibě domácí zvířata a téma statku, stejně jako většina dětí.

Proto jsem zvolila jako motiv farmu, hospodářská zvířata a život s nimi. V Nesladkáři se toto téma kloubí s Vánocemi. Děti například získají nové informace o životě na farmě. 

I já jsem se při tvoření tohoto Nesladkáře hodně věcí dozvěděla. Víte třeba, jaký je rozdíl mezi ovčáckým a pasteveckým psem? Nebo znáte kaprokachní systém?

Jestli se vám tato netradiční kombinace líbí, těšte se na další Nesladkář. Pokud máte nápad na téma, napište mi. Když mě motiv nadchne a připravím ho, budu pro vás mít jeden výtisk zdarma.

Pokud byste chtěli pouze vánoční adventní kalendář, nezoufejte. Na Vánoce 2020 jeden takový připravím (již nyní v předprodeji). Dítě bude mít k dotvoření vánoční stromeček, který každý den doplní vánoční ozdobou. V tomto Nesladkáři bude opět tvoření, úkoly i čtení. Sledujte náš facebookový profil, ať vám neuteče žádná novinka.


Chcete rozhodnout o tématu Nesladkáře na příští rok? Vyplňte dotazník (5 otázek) a získáte slevu 15 % na tento Nesladkář. Dotazník najdete na tomto odkazu.


Pokud chcete vědět více, přečtěte si další články, přejděte na hlavní stranu nebo si prohlédněte  fotky a videa Nesladkáře.



rodina - máma s tátou objímají svojí malou dceru a budují si skvělý vztah. Moje malá motivace pro tvorbu Nesladkáře.

O vztah mezi rodičem a dítětem je třeba pečovat

Vztah rodiče a dítěte

Nadšení z přicházejícího miminka trvá velmi dlouho. Sledujeme, jak ženě roste břicho, jak se objevují první kopanečky a když se ten malý uzlík lásky narodí, radostí nám pomalu vyskočí srdce z těla a začínáme budovat společný vztah.

Miminko však potřebuje plnou pozornost. Všichni okolo jsou unavení, ale malému človíčku nelze nic odmítnout. Samo se o sebe nepostará. Nenají se, neumyje, nepřebalí. Potřebuje kontakt i při hře. Čím je však starší, dokáže více věcí samo. Ovšem stále nás má k ruce, věnujeme mu všechen volný čas, lásku a péči. Ale…

Nezapomínejte na své předškoláky a školáky

Školkou povinné děti jsou v očích rodičů už „velké děti“, a tak mnoho z nich velmi polevuje ve společné činnosti. Dítě se samo nají i napije a začíná oddělené stolování. Hraní tráví samo v pokojíčku, anebo je u něj táta s telefonem v ruce. Rodič často pracuje i mimo pracovní dobu a nemá prostor pro tvoření s potomkem. To je velká rána pro citovou vazbu, kterou budovali už od zrození dítěte. Vazba se tenčí. Pro rodiče je potomek najednou samostatnější, už je tolik nepotřebuje, nepřijde s trápením, bolestí, nemá touhu po objetí. To by měl být varovný signál pro všechny dospělé, které se pohybují mezi dětmi.

Takové chování nelze přehlížet. Jak je známo dle mnohých lékařských studií, citová vazba je důležitá i pro budoucí dospělý život. Pokud se zpřetrhá, je obtížné ji zase napravit. Ne však nemožné.

Je nutné vymezit hranice

Dnešní společnost je plná elektroniky a věcí, které zabaví dítě na celé odpoledne. Ano, je příjemné občas mít možnost zapnout televizi, tablet, PC, mobil a nechat obstarat práci za nás. Jen by se to nemělo stát pravidlem.

S dětmi je třeba si hrát, tvořit, mluvit, zpívat a projevovat jim lásku po celou dobu dětství. Je tedy nesmírně důležité na to pamatovat. Dítě by mělo mít v rodičích bezpečný přístav, do kterého se může přijít kdykoliv přitulit a schovat před okolním světem. Budování důvěry umožní i snadnější příchod a trvání puberty. Budete moci svým dětem více věřit, protože budete vědět, že vás nezklame a že ve vás má oporu. I kdyby něco provedlo, nebude se bát s problémem přijít za vámi. Citová vazba, láskyplný vztah mezi rodiči a dětmi se projevuje prakticky po celý život. 

Budujte vztah každý den

Odborníci tvrdí, že stačí dvacet minut denně plně věnovat svému potomkovi na to, aby získalo pocit o své důležitosti v rodině, nabylo sebevědomí a vědělo, že vám na něm skutečně záleží. Dále by se měl alespoň jeden den v týdnu odehrávat v režii dítěte. Chce déle spát, budiž. Chce do parku, hurá. Zakázáno je jakékoliv odbíhání k práci. Jednoduše mu věnujte den svého času a uvidíte, co vše to přinese.

Adventní Nesladkář vám přináší právě těchto 20 minut společně stráveného času pro každý prosincový den. Přečtěte si o něm více informací na úvodní stránce, v článcích nebo si rovnou jeden vyberte na našem e-shopu.

Nakreslené vánoční ozdoby. Trochu jiná výzdoba na Vánoce. Nesladkář je taky trochu jiný

Advent a Vánoce

Advent a Vánoce – hlavní zimní témata

Vánoce, konec roku, zima, prosinec, sváteční čas, kdy rolničky zní, hoří svíce na věnci, všude se třpytí baňky a kapři šplouchají ploutvemi v kádích. Období před Vánoci má mnoho lidí spojeno se sháněním dárků, stresem a s přípravami na den D. Pro některé představují Vánoce jeden z nejdůležitějších a nejkrásnějších dnů v roce, pro druhé konec stresu. Těšení se na Ježíška, rozdávání dárků, pečení cukroví a zdobení domova je sice hezké, ale neuškodí pochopit i hlubší význam Vánoc a času adventu.

Křesťané čekají na Mesiáše

V první řadě je třeba připomenout, že Vánoce a advent mají kořeny v náboženství. Nebýt křesťanů, od kterých bylo vše převzato, nic podobného by se neslavilo. Křesťané čekají na příchod Ježíše a čtyři neděle se tak připravují na tento velký okamžik.

Adventní čas začíná vždy 1. adventní nedělí, jejíž datum je pohyblivé. Začíná tak, aby poslední čtvrtá neděla byla před 25. prosincem. Štědrý den uzavírá tento čas oslav a příprav. 

Lidé zdobí své domovy a pořádají večírky

Ten kdo není věřící, netráví volný čas v kostele, ale užívá si Vánoce jinak.

Mnoho lidí si potrpí na vánoční výzdobu. A ta se často rozvěšuje začátkem prosince. Věšíme světýlka do oken a na stromečky, nebo do předzahrádek. Do oken lepíme sněhové vločky z papíru, do truhlíku sázíme jehličnany s baňkami a ti moderní mísí naše tradice s tradicemi okolních zemí. Můžeme u nich tedy vidět i Santa Clause. Vybírá se vánoční stromeček, nakupují se poslední dárky pro rodinu, peče se cukroví a také bývá v prosinci nejvíce uspořádaných návštěv v rodině a mezi přáteli. Tak nějak se cítí ta potřeba před koncem roku všechny obejmout, ať už fyzicky, anebo jen symbolicky. Dny před Vánoci jsou kouzelné. Otevírají nejen naše peněženky, ale i lidskou mysl a naše srdce.

Zlo, dobro a první dárky

S těmito dny je spojen i Mikuláš. Ten tvoří trojici s čertem a andělem a rozdává dětem drobné dárečky a sladkosti. Je to povětšinou poslední čas, kdy dětem darujeme adventní kalendář. Tedy jednoduchý způsob, jak si dítě může zpříjemnit čekání na Vánoce. Jaký typ daná rodina zvolí je čistě na ní. Naštěstí je více možností, než jen zakoupit klasický čokoládový kalendář s americkými motivy na krabičce. Třeba Nesladkář.

Štědrost, radost, obdarování

Prosinec je tedy měsícem, kdy se hojně nakupuje, tráví čas s přáteli a všude vládne sváteční atmosféra. Vše vrcholí Štědrým dnem, tedy 24. prosincem

Pro křesťany je to den narození Ježíše Krista. Pro ostatní den plný jídla, dobré zábavy a darů, materiálních i duševních.

Vánoce jsou rodinným svátkem, a to i díky vydání Dickensonovi Vánoční koledy v roce 1843. Ta ukázala lidem hodnoty, jako jsou soucit, porozumění a rodina. A změnila křesťanské svátky na měšťanské. Od té doby si každý rok připomínáme, že je důležité umět tyto okamžiky strávit v kruhu nejbližších. 

Tyto hodnoty jako jsou rodina, porozumění, společné bytí nebo pokora, jsou mimo jiné součástí Nesladkáře. Koupit ho můžete na našem e-shopu.