Showing 5 Result(s)
Klasický komerční adventní kalendář, Nesladkář je o proti němu bez sladkostí i dárků, ale přináší o to větší radost.

Proč název Nesladkář?

Hledání správného názvu

Dlouho jsem si nad názvem adventního kalendáře bez sladkostí lámala hlavu. Chtěla jsem něco hezkého, krátkého, trefného a bez slova Vánoce, Advent a kalendář. (Mám totiž v hlavě ještě nápad na nevánoční odpočítávadla)

Nejdřív jsem zkoušela na facebookových skupinách  vyšly z toho návrhy jako:

 • Adventní hračkář
 • Adventní kalendhráč
 • Adventní Hračička
 • Hraci den na každý adventní den
 • Adventní úkolníček
 • Adventníček
 • Adventní hrátkostroj
 • Hravý Advent
 • Adventní hraní; – zkraťte si čekání na Ježíška!
 • Kouzelná farma 
 • Vánoční AdventUry
 • Uloupnisi.cz/ Uloupni si: Adventni kalendar s ukoly pro deti (zvedave deti)
 • Pro Ježíška…Cesta za Ježíškem…
 • Kalendhráč
 • Adventní dobrodružství
 • Hradvent
 • Adventní Hralendář
 • Adventus
 • Hravý adventář
 • Adventní hra
 • Předvánoční herní kalendář

Tyto varianty pro mě nebyly nic moc. Byly neoriginální, víceslovné a nějak nemastné, neslané.

Proto jsem oslovila copywriterky a ty mi navrhly tyto názvy:

 • KaVáno – kalendář Vánoční
 • Těšínek
 • Rodičohraní s dětmi
 • Farmohraní
 • Hrej si a uč se
 • Zvíře v okně
 • Hrací okénko
 • Tajnota
 • Dobrodar
 • Farmorelo
 • Nesladkář

Ten poslední byl jediný, který splňoval moje kriteria. Ne přímo farmu (chci dělat i jiná témata) a originální, chytlavý, trefný.

A navíc, odvozený od slova nesladký, nesladká, ideální.

Potom jsem si trochu hrála s myšlenkou – Nesladkáč [neslatkáč] nebo Nesladkář [neslatkář]?

No a nakonec jsem se rozhodla pro Nesladkář.

Je to sloučenina slov nesladký a kalendář, takový novotvar. Snad jsem vybrala dobře. Jak se líbí vám?

Kreslený obrázek z Nesladkáře farma ovce, krávy, psa, králíka a slepice. Obrázek ke článku, proč farma?

Proč farma?

Proč je tématem Nesladkáře farma?

I vás zajímá, proč je tématem farma a ne Vánoce?

O Adventu je vánoční téma všude, děti si o něm povídají ve školce, zpívají se koledy, kolem nás je záplava vánočních ozdob a světýlek.

Mám vánoční čas moc ráda, ale stejně tak mám ráda rozšiřování obzorů, dozvídání se nových věcí. A zároveň mám ráda domácí zvířata a téma statku. Toto téma je blízké i malým dětem.

Proto jsem zvolila jako motiv farmu, hospodářská zvířata a život s nimi. V Nesladkáři se toto téma kloubí s Vánocemi. Děti poznají nové věci o životě na farmě. 

I já jsem se při tvoření tohoto Nesladkáře hodně věcí dozvěděla. Víte třeba, jaký je rozdíl mezi ovčáckým a pasteveckým psem? Nebo znáte kaprokachní systém?

Jestli se vám tato netradiční kombinace líbí, těšte se na další Nesladkář. Připravím zase nějaké poznávání v kombinaci s Vánoci. Pokud máte nápad na téma, napište mi

Když mě motiv nadchne a připravím ho, budu pro Vás mít jeden výtisk zdarma.

Pokud byste stejně chtěli jen vánoční adventní kalendář, nezoufejte. Na Vánoce 2020 jeden takový připravím. Dítě bude mít k dotvoření vánoční stromeček, který každý den doplní vánoční ozdobou. V tomto Nesladkáři opět bude tvoření, úkol i čtení. Takže sledujte náš e-shop nebo nás sledujte na facebooku, ať o tomto novém Nesladkáři hned víte.


Chcete rozhodnout o tématu Nesladkáře na příští rok? Vyplňte dotazník (5 otázek) a získáte slevu 15 procent na nesladkář na příští rok. Dotazník najdete v odkazu zde.


Pokud chcete vědět více, přečtěte si další články, přejděte na hlavní stranu nebo si prohlédněte další fotky a videa Nesladkáře.rodina - máma s tátou objímají svojí malou dceru a budují si skvělý vztah. Moje malá motivace pro tvorbu Nesladkáře.

O vztah mezi rodičem a dítětem je třeba pečovat

Vztah rodiče a dítěte

Nadšení z přicházejícího miminka trvá velmi dlouho. Sledujeme, jak ženě roste břicho, jak se objevují první kopanečky a když se ten malý uzlík lásky narodí, radostí nám pomalu vyskočí srdce z těla, začínáme budovat společný vztah.

Miminko však potřebuje plnou pozornost. Všichni okolo jsou unavení, ale malému človíčku nelze nic odmítnout. Samo se o sebe nepostará. Nenají se, neumyje, nepřebalí. Potřebuje kontakt i při hře. Čím je však starší, dokáže více věcí sám. Ovšem stále nás má k ruce, věnujeme mu všechen volný čas, lásku a péči. Jenže … 

Nezapomínejte na své předškoláky a školáky

Školkou povinné děti jsou v očích rodičů už „velké děti“, a tak mnoho z nich velmi polevuje ve společné činnosti. Dítě se samo nají i napije, takže začne oddělené stolování. Hraní tráví samo v pokojíčku anebo je u něj táta s mobilem v ruce. Rodič často pracuje i mimo pracovní dobu a nemá prostor pro tvoření s potomkem. To je velká rána pro citovou vazbu mezi nimi, kterou budovali už od zrození dítěte. Vazba se tenčí. Pro rodiče je potomek najednou samostatnější, už je tolik nepotřebuje, nepřijde s trápením, bolestí, nemá touhu po objetí. To by měl být varovný signál pro všechny dospělé, které se pohybují mezi dětmi.

Takové chování nelze přehlížet. Jak je známo dle mnohých lékařských studií, citová vazba je důležitá i pro budoucí dospělý život. Pokud se zpřetrhá, uvadne, je obtížné ji zase napravit. Ne však nemožné.

Je nutné vymezit hranice

Dnešní společnost je plná elektroniky a věcí, které zabaví dítě na celé odpoledne. Ano, je příjemné občas mít možnost zapnout televizi, tablet, PC, mobil a nechat obstarat práci za nás. Jen by se to nemělo stát pravidlem.

S dětmi je třeba si hrát, tvořit, mluvit, zpívat a projevovat jim lásku celou dobu dětství. Je tedy nesmírně důležité na to pamatovat. Dítě by mělo mít v rodičích bezpečný přístav, do kterého se může přijít kdykoliv přitulit a schovat před okolním světem. Budování důvěry umožní i snadnější příchod a trvání puberty. Budete moci svým dětem více věřit, protože budete vědět, že vás nezklame a že ve vás má takovou oporu, jakou bude potřebovat. I kdyby něco provedlo, nebude se bát s problémem přijít za vámi. Citová vazba, láskyplný vztah mezi rodiči a dětmi se projevuje prakticky po celý život. 

Pravidelně každý den budujte vztah

Odborníci tvrdí, že stačí dvacet minut denně plně věnovat svému potomku na to, aby získalo pocit o své důležitosti v rodině, nabylo sebevědomí a vědělo, že vám na něm skutečně záleží. Dále by se měl aspoň jeden den v týdnu odehrávat v režii dítěte. Chce déle spát, budiž. Chce do parku, hurá. Zakázáno je jakékoliv odbíhání k práci. Jednoduše mu věnujte den svého času a uvidíte, co vše to přinese.

Adventní Nesladkář vám přináší právě 20 minut společně stráveného času pro každý prosincový den. Přečtěte si o něm více informací na úvodní stránce, ve článcích nebo si rovnou jeden vyberte na e-shopu.

Nakreslené vánoční ozdoby. Trochu jiná výzdoba na Vánoce. Nesladkář je taky trochu jiný

Advent a Vánoce

Advent a Vánoce – hlavní zimní témata

Vánoce, konec roku, zima, prosinec. Sváteční čas, kdy rolničky zní, hoří svíce na věnci, všude se třpytí baňky a kapři šplouchají ploutvemi v kádích. Období před Vánocemi má mnoho lidí spojeno se sháněním dárků a s přípravami na ten jeden jediný den. Pro některé představují Vánoce jeden z nejdůležitějších dnů v roce, pro druhé konec adventního období. Těšení se na Ježíška, rozdávání dárků, pečení cukroví a zdobení domova je sice hezké, ale neškodí znát i hlubší význam Vánoc a času Adventu.

Křesťané čekají na Mesiáše

V první řadě je třeba připomenout, že Vánoce a Advent mají kořeny v náboženství. Nebýt křesťanů, od kterých bylo vše převzato, nic podobného by se neslavilo. Křesťané čekají na příchod Ježíše a čtyři neděle se tak připravují na ten velký okamžik.

Adventní čas začíná vždy 1. Adventní nedělí, jejíž datum je pohyblivé. Ale začíná tak, aby poslední čtvrtá byla před 25. prosincem. Štědrý den uzavírá tento čas oslav a příprav. 

Lidé zdobí domovy a pořádají večírky

Ten kdo není věřící, netráví volný čas v kostele, ale užívá si Vánoce jinak.

Mnoho lidí si potrpí na vánoční výzdobu. A ta se často rozvěšuje začátkem prosince. Světýlka do oken a na stromečky do předzahrádek. Do oken nalepit sněhové vločky z papíru, do truhlíku osadit jehličnany s baňkami. Každý dle svého vkusu. Ti moderní přimíchávají tradice z okolních zemí, takže lze u nich vidět i Santa Clause. Vybírá se vánoční stromeček, nakupují se poslední dárky pro rodinu, peče se cukroví a také bývá v prosinci nejvíc uspořádaných návštěv v rodině a mezi přáteli v celém roce. Tak nějak se cítí ta potřeba před koncem roku všechny obejmout, ať už fyzicky anebo jen symbolicky. Dny před Vánocemi jsou kouzelné. Otevírají nejen naše peněženky, ale i lidskou mysl a naše srdce.

Zlo, dobro a první dárky

S těmito dny je spojen i Mikuláš. Ten tvoří trojici s čertem a andělem a rozdává dětem drobné dárečky a sladkosti. Je to povětšinou poslední čas, kdy dětem předáme adventní kalendář. Tedy jednoduchý způsob, jak si dítě může zpříjemnit čas do Vánoc. Jaký typ daná rodina zvolí je čistě na ní. Naštěstí je už více možností, než zakoupit klasický čokoládový kalendář s americkými motivy na krabičce. Třeba Nesladkář.

Štědrost, radost, obdarování

Prosinec je tedy měsícem, kdy se hojně nakupuje, tráví čas s přáteli a všude vládne sváteční atmosféra. Vše tedy vrcholí Štědrým dnem, tedy 24. prosincem

Pro křesťany je to den narození Ježíše Krista. Pro ostatní den plný jídla, dobré zábavy a darů, materiálních i duševních.

Vánoce jsou rodinným svátkem. A to zhruba od vydání Dickensonovi Vánoční koledy v roce 1984. Ta ukázala lidem hodnoty, jako jsou soucit, porozumění, rodina. A změnila křesťanské svátky na měšťanské. Od té doby si každý rok ukazujeme, že jde o rodinné svátky.  Je důležité umět tyto okamžiky strávit v kruhu nejbližších. 

Tyto hodnoty jako rodina, porozumění, společné bytí nebo pokora jsou mimo jiné součástí Nesladkáře. Koupit ho můžete na našem e-shopu.