Nakreslené vánoční ozdoby. Trochu jiná výzdoba na Vánoce. Nesladkář je taky trochu jiný

Advent a Vánoce

Advent a Vánoce – hlavní zimní témata

Vánoce, konec roku, zima, prosinec, sváteční čas, kdy rolničky zní, hoří svíce na věnci, všude se třpytí baňky a kapři šplouchají ploutvemi v kádích. Období před Vánoci má mnoho lidí spojeno se sháněním dárků, stresem a s přípravami na den D. Pro některé představují Vánoce jeden z nejdůležitějších a nejkrásnějších dnů v roce, pro druhé konec stresu. Těšení se na Ježíška, rozdávání dárků, pečení cukroví a zdobení domova je sice hezké, ale neuškodí pochopit i hlubší význam Vánoc a času Adventu.

Křesťané čekají na Mesiáše

V první řadě je třeba připomenout, že Vánoce a Advent mají kořeny v náboženství. Nebýt křesťanů, od kterých bylo vše převzato, nic podobného by se neslavilo. Křesťané čekají na příchod Ježíše a čtyři neděle se tak připravují na tento velký okamžik.

Adventní čas začíná vždy 1. Adventní nedělí, jejíž datum je pohyblivé. Začíná tak, aby poslední čtvrtá neděla byla před 25. prosincem. Štědrý den uzavírá tento čas oslav a příprav. 

Lidé zdobí své domovy a pořádají večírky

Ten kdo není věřící, netráví volný čas v kostele, ale užívá si Vánoce jinak.

Mnoho lidí si potrpí na vánoční výzdobu. A ta se často rozvěšuje začátkem prosince. Věšíme světýlka do oken a na stromečky, nebo do předzahrádek. Do oken lepíme sněhové vločky z papíru, do truhlíku sázíme jehličnany s baňkami a ti moderní mísí naše tradice s tradicemi okolních zemí. Můžeme u nich tedy vidět i Santa Clause. Vybírá se vánoční stromeček, nakupují se poslední dárky pro rodinu, peče se cukroví a také bývá v prosinci nejvíce uspořádaných návštěv v rodině a mezi přáteli. Tak nějak se cítí ta potřeba před koncem roku všechny obejmout, ať už fyzicky, anebo jen symbolicky. Dny před Vánoci jsou kouzelné. Otevírají nejen naše peněženky, ale i lidskou mysl a naše srdce.

Zlo, dobro a první dárky

S těmito dny je spojen i Mikuláš. Ten tvoří trojici s čertem a andělem a rozdává dětem drobné dárečky a sladkosti. Je to povětšinou poslední čas, kdy dětem darujeme adventní kalendář. Tedy jednoduchý způsob, jak si dítě může zpříjemnit čekání na Vánoce. Jaký typ daná rodina zvolí je čistě na ní. Naštěstí je více možností, než jen zakoupit klasický čokoládový kalendář s americkými motivy na krabičce. Třeba Nesladkář.

Štědrost, radost, obdarování

Prosinec je tedy měsícem, kdy se hojně nakupuje, tráví čas s přáteli a všude vládne sváteční atmosféra. Vše vrcholí Štědrým dnem, tedy 24. prosincem

Pro křesťany je to den narození Ježíše Krista. Pro ostatní den plný jídla, dobré zábavy a darů, materiálních i duševních.

Vánoce jsou rodinným svátkem, a to i díky vydání Dickensonovi Vánoční koledy v roce 1843. Ta ukázala lidem hodnoty, jako jsou soucit, porozumění a rodina. A změnila křesťanské svátky na měšťanské. Od té doby si každý rok připomínáme, že je důležité umět tyto okamžiky strávit v kruhu nejbližších. 

Tyto hodnoty jako jsou rodina, porozumění, společné bytí nebo pokora, jsou mimo jiné součástí Nesladkáře. Koupit ho můžete na našem e-shopu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *