Nakreslené vánoční ozdoby. Trochu jiná výzdoba na Vánoce. Nesladkář je taky trochu jiný

Advent a Vánoce

Advent a Vánoce – hlavní zimní témata

Vánoce, konec roku, zima, prosinec. Sváteční čas, kdy rolničky zní, hoří svíce na věnci, všude se třpytí baňky a kapři šplouchají ploutvemi v kádích. Období před Vánocemi má mnoho lidí spojeno se sháněním dárků a s přípravami na ten jeden jediný den. Pro některé představují Vánoce jeden z nejdůležitějších dnů v roce, pro druhé konec adventního období. Těšení se na Ježíška, rozdávání dárků, pečení cukroví a zdobení domova je sice hezké, ale neškodí znát i hlubší význam Vánoc a času Adventu.

Křesťané čekají na Mesiáše

V první řadě je třeba připomenout, že Vánoce a Advent mají kořeny v náboženství. Nebýt křesťanů, od kterých bylo vše převzato, nic podobného by se neslavilo. Křesťané čekají na příchod Ježíše a čtyři neděle se tak připravují na ten velký okamžik.

Adventní čas začíná vždy 1. Adventní nedělí, jejíž datum je pohyblivé. Ale začíná tak, aby poslední čtvrtá byla před 25. prosincem. Štědrý den uzavírá tento čas oslav a příprav. 

Lidé zdobí domovy a pořádají večírky

Ten kdo není věřící, netráví volný čas v kostele, ale užívá si Vánoce jinak.

Mnoho lidí si potrpí na vánoční výzdobu. A ta se často rozvěšuje začátkem prosince. Světýlka do oken a na stromečky do předzahrádek. Do oken nalepit sněhové vločky z papíru, do truhlíku osadit jehličnany s baňkami. Každý dle svého vkusu. Ti moderní přimíchávají tradice z okolních zemí, takže lze u nich vidět i Santa Clause. Vybírá se vánoční stromeček, nakupují se poslední dárky pro rodinu, peče se cukroví a také bývá v prosinci nejvíc uspořádaných návštěv v rodině a mezi přáteli v celém roce. Tak nějak se cítí ta potřeba před koncem roku všechny obejmout, ať už fyzicky anebo jen symbolicky. Dny před Vánocemi jsou kouzelné. Otevírají nejen naše peněženky, ale i lidskou mysl a naše srdce.

Zlo, dobro a první dárky

S těmito dny je spojen i Mikuláš. Ten tvoří trojici s čertem a andělem a rozdává dětem drobné dárečky a sladkosti. Je to povětšinou poslední čas, kdy dětem předáme adventní kalendář. Tedy jednoduchý způsob, jak si dítě může zpříjemnit čas do Vánoc. Jaký typ daná rodina zvolí je čistě na ní. Naštěstí je už více možností, než zakoupit klasický čokoládový kalendář s americkými motivy na krabičce. Třeba Nesladkář.

Štědrost, radost, obdarování

Prosinec je tedy měsícem, kdy se hojně nakupuje, tráví čas s přáteli a všude vládne sváteční atmosféra. Vše tedy vrcholí Štědrým dnem, tedy 24. prosincem

Pro křesťany je to den narození Ježíše Krista. Pro ostatní den plný jídla, dobré zábavy a darů, materiálních i duševních.

Vánoce jsou rodinným svátkem. A to zhruba od vydání Dickensonovi Vánoční koledy v roce 1984. Ta ukázala lidem hodnoty, jako jsou soucit, porozumění, rodina. A změnila křesťanské svátky na měšťanské. Od té doby si každý rok ukazujeme, že jde o rodinné svátky.  Je důležité umět tyto okamžiky strávit v kruhu nejbližších. 

Tyto hodnoty jako rodina, porozumění, společné bytí nebo pokora jsou mimo jiné součástí Nesladkáře. Koupit ho můžete na našem e-shopu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *