Zobrazuji 15 výsledků
Výroba staročeského fanfrnochu

Vyrob si fanfrnoch!

Fanfr, fanfr, fanfrnoch, nastává nám nový rok

Znáte tuhle vánoční koledu? Zpívá se v ní o staročeském rytmickém nástroji fanfrnochu. Dříve s fanfrnochy chodili mladí chlapci koledovat na Nový rok. Fanfrnoch je vyroben z nádoby (džbánek, kelímek, plechovka…) přes kterou se přetáhne blanka (kůže, guma). Uprostřed blanky se provléknou dva žíňové provázky (v našem podomácku vyrobeném fanfrnochu stuha) a fanfrnoch je na světě!

O fanfrnochu si povídáme v Nesladkáři Betlém a já jsem vám slíbila, že vám k úkolu nahraji videa. Podívejte se, jak jsem vyrobila jednoduchý fanfrnoch já a vytvořte si podobný.

Videa

Jak vyrábím jednoduchý fanfrnoch si můžete pustit tady.

Můj fanfrnochový koncert si poslechněte tady.

A jak to vypadá, když na fanfrnoch hraje profík? Miroslav Stecher vám předvede, jak se vyrábí originální profi fanfrnoch, a dokonce vám na něj i zahraje.

 

Nezapomeňte se mi pochlubit s vaším fanfrnochem a určitě mi pošlete i video, jak na něj hrajete na adresu info@nesladkar.cz.

Budu moc ráda. 🙂

 

Originální adventní kalendáře aneb ať má čekání smysl

Za týden začíná advent a to znamená jediné – adventní kalendář. Zapomeňte letos na kupované kalendáře plné sladkostí a vyrobte si vlastní. Nechte se inspirovat mými tipy a užijte si předvánoční čas naplno.

Použijte to, co už máte doma

Asi nejznámější podomácku vyrobenou variantou je adventní kalendář z ruliček od toaletního papíru. Ruličky můžete vyskládat do různých tvarů, nabarvit je, ozdobit a nakonec naplnit úkoly nebo malými dárečky.

Krabičky od zápalek přináší domovu teplo a světlo, ale také mohou být skvělým stavebním materiálem pro adventní kalendář. Můžete si z nich vytvořit 24 šuplíčků, do kterých vložíte maličkosti nebo záludné úkoly. Inspirujte se adventními úkoly z webu proevinku.cz. Mezi aktivitami najdete například: nauč se básničku pro Mikuláše, pověs jmelí, obstarej kapra a pomoz rodičům s vánočním úklidem.

Máte doma nafukovací balonky? I z nich totiž vyrobíte netradiční adventní kalendář. Napište na lísteček úkol nebo vzkaz a vložte ho do nenafouknutého balonku. Ten pak nafoukněte a očíslujte. Balonky můžete ozdobit třpytkami, stuhami nebo fixkami. Fantazii se meze nekladou. A nezapomeňte dát kalendáři tvar. Vyskládejte balonky například do tvaru stromečku.

Adventní kalendář punčošky a pytlíčky

Kde najdu další inspiraci?

Dnešní digitální doba je skvělá v tom, že se lidé navzájem inspirují. Přidejte se do tvořivých Facebookových skupin (moje oblíbené: KREATIVNÍ TVOŘENÍ S DĚTMI, Hry, tvoření a zábava pro děti, Milujeme Vánoce po celý rok 🎅 🎄 🌟) a čerpejte nápady od ostatních maminek, babiček, dcerušek a tetiček (občas tam narazíte i na kreativní tatínky).

Jestli neznáte sociální síť Pinterest, tak zbystřete, protože se stane vaší malou závislostí. Najdete tam tipy, návody nebo DIY na cokoliv si vzpomenete (od zahrady přes tvoření až po tipy na vánoční dárky). Do vyhledávání stačí napsat ‚adventní kalendář‘‘ nebo ‚‚advent calendar‘‘. Věřím, že vás to nadchne a vyrobíte se svými dětmi (nebo pro ně) ten nejkrásnější kalendář. Váš kalendář.Adventní kalendář - diy pytlíčky.

Nemáte na tvoření čas?

Naštěstí trh nabízí zajímavé adventní kalendáře, které jsou ideální volbou pro ty, kteří svým dětem nechtějí přilepšovat čokoládičkami a zároveň chtějí, aby se dítě něco naučilo nebo dozvědělo.

 1. Nesladkář – adventní kalendář bez cukru
 2. Mini Adventní Kalendář zdarma
 3. Adventní kalendář s knížečkami
 4. Adventní kalendář Ovocňák

Doufám, že vás dnešní článek inspiroval a už se těším až mi pošlete své výtvory na email: info@nesladkar.cz nebo na zeď stránky Nesladkář.

Přeji vám krásné prožití adventu,

Lucie 

adventní kalendář pytlíčky s dárky

Jak vznikly adventní kalendáře?

S ustupujícím podzimem přichází na řadu ledová zima a všechny malé děti se začínají těšit na Ježíška. Čekání je pro děti velmi zdlouhavý proces, a tak jim dospělí již po několik desítek let zpříjemňují čekání adventním kalendářem. Jak tento zvyk vznikl a kde má svůj původ?

 

Křesťanská tradice

 

katedrála, křesťanství, adventní kalendář bez sladkostíOstatně jako celé Vánoce, i adventní kalendáře vznikly z křesťanské tradice. Již v 19. století se objevují první formy adventních kalendářů. Němečtí protestanti si ulehčovali čekání na Štědrý den tak, že každý den napsali křídou na zeď čárku. Mezi jiné formy „odpočítávadel“ patřily například adventní hodiny nebo adventní svíce, kterých bylo celkem 24.

 

Adventní kalendář jako umělecké dílo

 

První dochovaná zmínka pochází z roku 1851, přičemž šlo o dřevěný, ručně vyrobený kalendář, který obsahoval biblické motivy. Původní kalendáře byly bohatě ilustrovány, a to především náboženskými výjevy a ikonami. Každý kalendář byl v podstatě malým uměleckým dílem.

 

 

Adventní kalendář z čokoládNa počátku 20. století se začal sériově vyrábět první adventní kalendář s názvem „V zemi Ježíškově“. Za jeho vznikem stál Gerhard Lang, který je považován za otce moderních adventních kalendářů. Než se stal komerčně úspěšným, sloužil ve školách jako pomůcka v hodinách náboženství. Obsahoval totiž 24 básniček, ke kterým měly děti za úkol nalepit různé obrázky. Na Štědrý den z obrázků vznikl vánoční výjev zimní krajiny.

  

Je libo adventní kalendář za 180 000 dolarů?

 

mince, dolaryV 50. a 60. letech se začaly Vánoce komercializovat a s tím i adventní kalendáře, které se rozšířily po celém světě. Dnes existují stovky různých variant od sladkých, přes edukativní až po nejdražší kalendáře světa. Firma Tiffany & Co v roce 2019 přišla s modrým adventním kalendářem, který obsahuje luxusní šperky a dárečky v hodnotě 180 000 dolarů. To asi musí být někdo opravdu hodný. 

 

Zkuste letos prožít advent jinak a pořiďte si Nesladkář.

 

S přáním nádherně strávených chvilek s vašimi nejbližšími,

 

Lucie

 

Vánoční tradice napříč střední Evropou

Přemýšleli jste někdy o tom, že ačkoli jsme součástí střední Evropy, máme všichni jinou národní identitu a odlišné (někdy diametrálně) tradice? Dnes se podíváme na to, jaké rozdíly panují při oslavách Vánoc napříč všemi středoevropskými zeměmi. Tak co máte k večeři, sousedé?

 

 

Vánoční tabule na Slovensku

 

Slovenská vlajka - jak se slaví Vánoce na SlovenskuSlovenské vánoční tradice se od těch českých příliš neliší. Hlavním rozdílem je vyšší zastoupení věřících, které se na Vánocích projevuje. Podle nejnovějších průzkumů se k některé z církví hlásí až 84 % obyvatel. Velkou roli, ostatně jako v každé zemi, hrají i jednotlivé regiony a konkrétní rodiny, které si zvyky upravují podle svých měřítek.

 

I Slováci vyhlížejí zlaté prasátko a snaží se během Štědrého dne postit, zatímco večer na ně čeká bohatá a výživná večeře. Jejich štědrovečerní tabule by měla obsahovat 9 chodů a obsluhovat by měl pouze jeden vyvolený člověk. A co tedy na stole (a pod ubrusem) nesmí chybět? Nejznámější tradicí je dávat pod prostřený ubrus mince, které by měly zajistit blahobyt v rodině po celý následující rok. Mezi první chody patří oplatky s medem a česnekem. Ty mají posílit zdraví a osladit život jako to umí med. Namísto české rybí polévky mají tzv. kapustnicu (obdoba české zelňačky). Jako hlavní chod mají rybu s bramborovým salátem, ale ne vždy se jedná o kapra. Na stole nesmí chybět ani pupáky (neboli opekance). Jsou to malé buchtičky z chlebového těsta, které se namáčejí do horkého mléka, sypou se mletým mákem a polévají rozpuštěným máslem.

 

 

Německé Vánoce si žádají pravou drážďanskou štolu

 

Německá vlajka - jak se slaví Vánoce v NěmeckuV Německu můžeme hledat původ hned několika vánočních zvyků a tradic, především zdobení stromečku a samotných skleněných ozdob. Z Německa také pochází tradiční andělské zvonění (zvonící stromeček), které najdeme i v některých českých domácnostech. Dárky dětem nosí Weihnachtsmann s kapucí a zrzavými vlasy a vousy. Na německé straně Krušných hor vznikly fenomenální dřevěné pyramidy se svícemi, které dodnes patří k německé vánoční výzdobě.

 

Na žádném štědrovečerním stole nemůže chybět máslová štola. Recepty se liší podle spolkových zemí, výborná je například ta „pravá“ ze Saska, ale pekaři v Drážďanech si originální recept pečlivě střeží. I složení vánočních chodů se liší napříč zeměmi. Někde mají husu s červeným zelím, knedlíky, jablky a slaninou, jinde husu nahradí kachna. Mezi hlavní chody patří i různé ryby, jako například candát, kapr nebo štika. Na stole se často objevuje i jablečný závin s nakládanými třešněmi a ovocný salát s příchutí likéru.

 

 

Vánoční Polsko jako centrum křesťanských Vánoc

 

Polská vlajka - jak se slaví Vánoce v PolskuPolsko je známé svým originálním pojetím Vánoc, v kterém se mísí křesťanství s pohanskými zvyky. Děti zde věří, že Ježíšek na Štědrý den opustí nebe a přijíždí mezi pozemský lid na oslíkovi. Proto pod tradičním polským stromečkem nalezneme i seno, které je určeno pro unaveného oslíka. Během adventu je na prvním místě sounáležitost a rodina. Děti tvoří tradiční ozdoby, jako jsou hvězdy z papírů nebo barevné řetězy. Velmi důležitým atributem Vánoc jsou jesličky (šopky), které nesmějí chybět v žádné polské domácnosti. Dárky dětem nosí svatý Mikolaj a rozbalují se s první vycházející hvězdou.

 

Po rozbalení dárků přichází slavnostní večeře, která je zahájena tradicí lámání oplatky. I v Polsku je zvykem dávat pod prostřený stůl minci (groš), aby měla rodina dostatek financí v následujícím roce. Další oblíbený zvyk je prostřít pro jednoho člověka navíc. Co kdyby šel okolo vašeho domu poutník nebo jakýkoli jiný cizinec a měl hlad? Pokrmů je celkem dvanáct, podle křesťanských zvyklostí. Navíc číslo dvanáct je považováno za božské číslo a symbol dokonalosti (12 měsíců, matematické schopnosti, den a noc mají 12 hodin, 12 apoštolů). Mezi nejznámější chody patří například pirožky, krocan, ryby či různé moučníky. Oblíbené jsou především sladké žemle nebo vánoční makovce z kynutého těsta. Ale pozor! Máme zde jednu důležitou odlišnost. Poláci si dopřávají alkohol až po skončení půlnoční mše.

 

 

Rakouské Vánoce ve znamení trhů

 

Rakouská vlajka - jak se slaví Vánoce v RakouskuRakousko je po celém světě proslulé svými nádhernými vánočními trhy (Christkindlmärkte). Řada zvyků a pokrmů je stejná jako v Čechách, ale dají se najít odlišnosti. Stejně tak jako u nás, mají Rakušané adventní věnce, kalendáře a výzdobu z jehličí. Také trhají na svatou Barboru barborky a milují pečené kaštany a pražené mandle. Místo svařeného vína si ale vychutnávají punč a vedle vanilkových rohlíčků ještě pečou takzvaný kletzenbrot. Sladký chléb s křížalami, považovaný za nejstarší vánoční moučník světa.

 

Štědrovečerní večeře je podobná té české. Rakušané mají rádi kapra, řízky, ale nepohrdnou ani krůtou nebo kachnou. Na stole většinou najdeme i štrůdl a vánočku. Po večeři se rozbalují dárky a zpívají koledy. Rakušané jsou velice známí tím, že mají rádi vánoční koncerty a hudbu nechávají proniknout i do svých domovů. Věděli jste, že píseň „Tichá noc“ pochází z rakouského originálu „Stille Nacht, Heilige Nacht“?

 

 

A nezapomeňte na tu jedinou věc, kterou mají všechny země společnou. Užijte si čas strávený s těmi nejbližšími a uvědomte si, že není nic cennějšího než rodina a lidé, které máte rádi.

Celá rodina - máma, táta, dcera a syn. Všichni společně.

Montessori říká: „Pomoz mi, abych to dokázal sám.“

Každé dítě je jedinečné a má individuální potřeby. Že je dobré následovat jednotlivá vývojová stádia dítěte a pomáhat mu na jeho životní cestě, zjistila Maria Montessori již na konci 19. století. Systém, který si získal své příznivce i přes nepřízeň historických událostí první poloviny 20. století, je nyní rozšířený po celém světě a učí dospělé, že nejvíce se naučíme vzájemnou spoluprací.

 

Jak vznikl Montessori systém?

maria montessoriTéměř každý národ má svého symbolického pedagoga. V Čechách je to Jan Amos Komenský a v Itálii Maria Montessori. Žena, která prolomila silné genderové stereotypy 19. století a stala se první vystudovanou lékařkou v Itálii, vytvořila něco, co pomáhá dětem napříč celým světem. 

 

V rámci své praxe se dostala k vývojově postiženým dětem a podílela se na jejich výuce. Začala experimentovat a ve výuce uplatnila vědecké postupy. Zjistila, že dětem vyhovuje způsob výuky zaměřený na všechny lidské smysly a především na individuální potřeby dítěte.

 

Zlomovým okamžikem byl rok 1907, kdy Maria Montessori založila Dům dětí pro předškolní děti z chudých rodin. Ukázalo se, že tyto děti nejsou hloupé ani postižené, ale pouze se jim nedostává kvalitní výchovy a pozornosti. Rodiče těchto dětí sami neměli vzdělání a museli neustále pracovat, aby uživili rodinu. Když Montessori své metody uplatnila na těchto dětech, přišly nevídaně dobré výsledky. Opustila lékařskou dráhu a začala se aktivně věnovat dalšímu výzkumu dětské mysli a následným pedagogickým postupům.

 

 

Dívejte se na svět dětskýma očima

dítě poznává světDěti mají na začátku své životní cesty celkem složitý úkol. Uchopit realitu. To bývá leckdy velmi složité, a proto se děti často uchylují do fantazijních světů. Proč dětem jejich snažení neusnadnit tím, že se na svět budeme snažit dívat jejich očima? Vcítit se do dětské mysli je náročné, ale když se to povede, je to prospěšné pro obě strany. A právě tento aspekt je jedním z hlavních dílků skládačky Montessori pedagogiky.

 

Ve výuce se klade velký důraz na prostředí a kvalitní pomůcky, které jsou přizpůsobeny věku dítěte. Ve školce se často objevují reálné předměty ze života s kterými si děti ‚‚hrají‘‘. Pedagogové se dětem snaží na hračkách ukázat, jak to chodí v dospěláckém světě.

 

Je velmi důležité, aby dítě bavilo to, co právě dělá. Může si vybrat mezi několika aktivitami, ale když už si nějakou vybere, mělo by ji věnovat aktivní pozornost, aby si uvědomilo, že možnost volby sice má, ale když už zvolí, musí vytrvat. 

 

 

10 principů Montessori pedagogiky

 • svobodná volba
 • zodpovědnost
 • soustředění v tichu a míru
 • spolupráce se staršími
 • řád 
 • pohyb
 • pozorování
 • respektování vývojových potřeb
 • radost z poznání
 • propojování poznatků

 

Když je dítě starší…

Montessori systém nabízí vzdělání napříč celou škálou vzdělávacího procesu od jesliček po střední školu. V České republice jsou nejrozšířenější školky, ale v zahraničí existují dokonce i Montessori vysoké školy. 

 

starší děti jásají u počítačeA jak to probíhá, když dítě nastoupí do školy? Hlavní roli hraje stále dítě, prostředí a pomůcky. To vše je ale zabaleno větší mírou zodpovědnosti, protože má dítě volnou ruku a je pouze mírně vedeno pedagogem (jakýmsi mentorem). Cílem výuky je, aby dítě samo chtělo poznávat svět a jeho principy. Aby se ptalo proč a jak, a aby pro něj bylo učení zábavou i poučením. Největším úspěchem je, když  dítě pochopí, že chybovat je lidské a prospěšné, protože nás to posouvá neustále kupředu.

 

Rozdílů mezi klasickým vzdělávacím systém a Montessori je celá řada, ale do společenské diskuse se dostává zejména otázka známkování. Podle principů Montessori pedagogiky se děti hodnotí ústně, protože známky vyvolávají pocit soutěživosti a to podle nich není žádoucí. Špatná známka může dítě vystrašit. Dobrá známka ho motivuje, ale špatným stylem, protože dítě touží po uznání nikoli po poznání. 

 

Ano, nebo ne?

Alternativní výuka není pro každého. Ze všech stran, a to zejména tady v Česku slýcháme názory, že je pouze pro vyšší třídu a pro lidi, kteří chtějí mít něco speciálního. Ano v České republice jsou tyto školky a školy většinou soukromé a drahé. A ano je to něco jiného, ale je nutné si uvědomit, jaké máme v životě hodnoty a co chceme dítěti předat. Je nutné zvážit opravdu hodně faktorů. Dám své dítě jenom do školky, nebo i do školy? A když ho dám do klasické státní školy, nepřijde předchozí snaha vniveč? Tyto otázky už musí zvážit každý sám, ale mít možnost volby je neoddiskutovatelně skvělé.