Výroba staročeského fanfrnochu

Vyrob si fanfrnoch!

Fanfr, fanfr, fanfrnoch, nastává nám nový rok

Víte, co je to fanfrnoch, bukač, bukál nebo třeba brumbál? Jedná se o tradiční lidový hudební nástroj, který je znám po celém světě. V Čechách, na Moravě a ve Slezsku se s ním koledovalo na Nový rok. 

První zmínka o fanfrnochu na našem území pochází z Berouna z konce 18. století. Tradice byla živá ještě na počátku 20. století, ale dnes už se s ní setkáme jen výjimečně.

Jak fanfrnoch vypadá a co umí?

Fanfrnoch je podle odborníků na hudbu něco mezi bicím a strunným hudebním nástrojem. Skládá se ze 3 částí, a to z těla, blány a svazku žní. Na tělo fanfnrochu se dá použít starý džbán, hrnec nebo třeba soudek. Hrdlo džbánku se překryje koženou blankou a uprostřed ní se vytvoří dírka, kterou se provléknou svazky žní. 

Na fanfrnoch se hraje střídavě oběma rukama, které si hráč musí předem namočit do vody nebo naslinit. Dříve se také údajně užíval k navlhčení rukou i ocet, aby se docílilo co nejlepšího zvuku. Po poslechu ukázky, se vám možná bude zdát, že jde jen o nějaký rámus. Opak je ale pravdou, protože fanfrnoch se dá úpravou délky žní či natažením blanky dokonale naladit. Ale samozřejmě, že si na něj nezahrajete vaši oblíbenou písničku. Jedná se pouze o rytmický, doprovodný nástroj

Jak si vyrobit alternativní fanfrnoch doma?

O fanfrnochu si povídáme v Nesladkáři Betlém a já jsem vám slíbila, že k úkolu nahraji i názorná videa. Podívejte se, jak jsem si doma vyrobila jednoduchý fanfrnoch a vytvořte si podobný. 

  • Zhlédněte mé návodné video a vyrobte si fanfrnoch v pohodlí domova.
  • Můj fanfrnochový koncert si poslechněte zde.

A jak to vypadá, když na fanfrnoch hraje profesionál? Miroslav Stecher vám předvede, jak se vyrábí pořádný tradiční fanfrnoch, a dokonce vám na něj i zahraje.

 

Nezapomeňte se mi pochlubit svým fanfrnochem a určitě mi pošlete i video, jak na něj hrajete, a to na adresu info@nesladkar.cz. Budu moc ráda. 🙂

Při hraní si můžete zazpívat tradiční novoroční koledu:

 

Fanfr, fanfr, fanfrnoch, nastává nám nový rok,

nový rok nám nastává, koledy nám nandává.

Hou, hou, halelůjá.

 

Mlynář mele múku v tom bílým klobúku

ha mlynářka krupjici v tý hušatý čepjici,

hou, hou, halelůjá.

 

Ty mlynářuc slepjice zvrtály nám pšenice,

pšenice nám zvrtály,

do popela sedály,

hou, hou, halelůjá.

 

Běží zajíc k jaboru, nese pytel zázvoru,

naše kočka doma leží, zdvíhá vocas, teký běží,

hou, hou, halelůjá.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *