Konec října a začátek listopadu je téměř po celém světě spojován se vzpomínkou na zesnulé blízké. Je to období kdy se prolíná svět mrtvých se světem živých, a to napříč všemi kulturami. V Česku slavíme Dušičky, v anglosaských zemích se slaví Halloween a například v jižní Americe tomuto svátku říkají El Día de los Muertos. Kde má tento zvyk kořeny a jak se vzpomíná na zesnulé ve 21. století?
Halloween v Česku nechceme!
Tak to je věta, kterou často slýchám, ale jen málokdo skutečně ví, odkud Halloween pochází. Možná se budete divit, ale ze Spojených států opravdu ne. Halloween vychází z keltského svátku Samhain. Keltové věřili, že 31. října se hranice mezi světem mrtvých a živých stírá, a proto zapalovali ohně a stavěli oltáře, aby se s mrtvými mohli spojit. Tento zvyk se rozvinul zejména v Irsku, odkud se dostal právě do Spojených států.
Mezi keltskými a dnešními tradicemi můžeme vidět velké množství podobností. Jednou z největších je vyřezávání bubáků z cukrové řepy, které si v anglosaských zemích pouze upravili na vyřezávání strašáka z dýně, kterému se říká „Jack-o´-lantern“. Další podobností jsou masky, které vycházejí jak z keltské, tak z křesťanské tradice. Lidé se převlékali za mrtvé (odtud pramení fenomén zombie).
Dušičky ve jménu vzpomínky na blízké
V Česku je Halloween populární především mezi dětmi, protože je spojován se strašidelnými historkami, bojovkami a průvody v maskách. V obchodech jsou na každém rohu typické oranžovo-černé halloweenské dekorace a sladkosti a hned vedle Vánoc je to zajisté výborný byznys. Ale proč dětem jednou za čas strašidelné bláznění nedopřát, že?
Děti by ale měly vědět, proč se tento svátek slaví. Svátek zesnulých je také spojován s křesťanskou tradicí, přičemž byl samotný svátek zaveden papežem již v roce 610. Katolíci totiž věří v očistec, ve kterém se mají duše očistit od těch nejhorších skutků. A právě na Dušičky mohly být skutky zemřelých zmírněny, pokud se za ně blízcí modlili.
Svátek zesnulých u nás připadá na 2. listopadu. Lidé v tomto období chodí na hřbitov a pokládají na hroby věnce a zapalují svíčky. Narozdíl od barevného halloweenu jsou Dušičky spíše tichou vzpomínkou na své zesnulé blízké.
A jak to probíhá u nás doma?
V naší rodině vzpomínáme na zesnulé blízké po celý rok, a tak jsou pro nás Dušičky spíše formalitou až povinností, což se nám úplně nelíbí. Na druhé straně Halloween nabízí tajuplné a barevné aktivity pro děti a my razíme motto „zábavy není nikdy dost“. Děti ale zároveň vědí, proč dlabeme dýně a zapalujeme svíčky. To je důležité.
Podívejte se na několik fotek z naší letošní halloweenské akce a napište mi, jak svátek slavíte (případně neslavíte) vy, a to na adresu info@nesladkar.cz nebo do zprávy na Facebooku naší stránky Nesladkáře. Budu moc ráda. 🙂 Také přikládám několik typů na naše oblíbené pohádky a filmy s halloweenskou tematikou.
- Mrtvá nevěsta
- Coco
- Hotel Transylvánie
- Norman a duchové
- Zloba – královna černé magie
- Addamsova rodina
- Koralína a svět za tajnými dveřmi
A jestli si chcete užít předvánoční čas tak, jako Halloween, vyzkoušejte náš Nesladkář BETLÉM. Skvěle zpříjemní čekání na Štědrý den, rozšíří obzory a podnítí přirozenou dětskou zvědavost a tvořivost.