Rozvíjení fantazie a představivosti s nesladkářem

Jak podnítit dětskou fantazii?

 

Když někdo vysloví slovo fantazie, většina lidí se vrátí do svého bezstarostného dětství. Vzpomínáme na nekonečné toulky vesmírem, dobrodružné plavby po moři, anebo přeplněné koncertní sály, přičemž jsme tou nejznámější hvězdou byli my. Proč nás tento nádherný, kreativní dar v průběhu přibývajících let opouští? A je tomu skutečně tak?

 

Co je to fantazie?

 

dítě si čte knihuFantazie je část lidského vnímání, která nám umožňuje vytvářet nové a unikátní myšlenky. Jedná se o představy, které jsou rozšířeny o vymyšlené prvky. Fantazie vychází z lidského poznání, zkušeností a zejména podnětů, kterým se nám denně dostává. Řada odborníků se shoduje, že vrchol dětské fantazie přichází s předškolním věkem, ale spíše záleží na konkrétním jedinci a jeho životní zkušenosti a filozofii. Zatímco dítě fantazii využívá k tomu, aby se vyrovnalo s realitou, dospělý člověk ji může využívat jak v pracovním, tak v osobním životě. Je přeci známo, že kreativní lidé s pestrou fantazií bývají mnohem úspěšnější než ti, kteří jen bezbarvě proplouvají životem. Záleží tedy na úhlu pohledu, protože fantazie nás nikdy neopustí. My ji pouze s narůstajícím věkem tlumíme, abychom se vešli do společenských norem.

 

Neomezujte své dítě, hranice neexistují!

 

Spousta dospělých má tendenci děti opravovat a poukazovat na jejich chyby. Ale zamysleli jste se někdy nad tím, že se je snažíte naučit pravidlům, které v dětském pojetí nepůsobí výchovně, ale spíše omezují jejich kreativitu a sebevědomý vývoj? Tráva může být růžová, banán může být telefonem a neviditelný kamarád Karel existuje – obrazy, které jsou pro vaše dítě momentální skutečností. Proč ho tedy upozorňovat na to, že vy máte jiný názor a pohled na věc? Pokud tedy dítě neohrožuje své zdraví a bezpečnost, nechte ho plout na vlnách fantazie a snažte se ji naopak ještě více podpořit.

 

Pohádky jsou základ

 

fantazie pomocí Nesladkáře - dítě létá na nebiJe dokázáno, že děti, kterým je čteno, mají výborné vyjadřovací dovednosti, lepší emoční inteligenci a schopnost efektivně řešit složité situace. Čím je to způsobeno? Pohádky jsou jedním z hlavních podnětů v životě dítěte. Ukazují mu nové možnosti, pochopí díky nim koncept dobra a zla, pozná různé typy lidí a jejich vlastnosti, a hlavně se může na pohádkách podílet. Dávejte svému dítěti při čtení kontrolní a doplňující otázky. Nechte ho uvažovat nad tím, co by se stalo kdyby… Použijte vlastní kreativitu a vytvořte si k pohádce kostýmy nebo loutky a zdramatizujte ji.

 

5 tipů, jak podpořit dětskou fantazii

 

Děti potřebují opravdu velký prostor pro vyjádření. Poskytněte jim ho. Ideální je například balící papír, který rozprostřete po celé podlaze a váš Picasso se může hluboce vyjádřit. Hraní rolí už jsem zmínila, ale proč se omezovat pouze na knižní příběhy? Vytvořte si spolu s dítětem bunkr, který bude mít ty nejmodernější funkce a vybavení a zahrajte si na tajné agenty. Na rozšíření slovní zásoby jsou skvělé písničky, rýmy a říkanky. Zkuste společně nějaké vymyslet. Nemusí ani dávat smysl, ale už jen ten pocit, že dítě vymyslelo vlastní píseň je k nezaplacení. Vytvořte si doprovod z kuchyňského náčiní a výsledek pak odkoncertujte zbytku rodiny či známým. Trénujte mozek dítěte a ptejte se ho, jak mu chutná jídlo, diskutujte o tom, čemu se nějaký pokrm podobá a jakou chuť by změnilo. Jsou to velice abstraktní představy, které navíc dítě naučí lepšímu vyjadřování.

 

Objevte v sobě špetku dítěte

 

žena popustila uzdu své fantazie, stala se trochu dítětem a fouká bubliny z bublifukuA nakonec vám poradím začít u sebe, protože fantazie opravdu nekončí s nástupem do školy. Je v každém z nás. Unikáme do ní ve snech či slabších chvilkách a je jen na vás, jak ji využijete ve svůj prospěch. Přečtěte si krásná a inspirativní slova od amerického spisovatele Roberta Fulghuma a uvolněte uzdu své fantazii!

 

„Věřím, že fantazie je silnější než vědění. Že mýty mají větší moc než historie. Že sny jsou mocnější než skutečnost. Že naděje vždy zvítězí nad zkušeností. Že smích je jediným lékem na zármutek. A věřím, že láska je silnější než smrt.“

z knihy Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce

 

Dětskou fantazii i čtení můžete rozvíjet pomocí Nesladkáře. Koukněte se, jaké máme v nabídce.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *